V lete tohto roku uvedie Microsoft novú verzie Windows Server 2016 a System Center 2016. Dnes sa bližšie pozrieme, aké licenčné zmeny môžeme očakávať pre novú verziu Windows Servera.

Verzia 2016 znovu prinesie dve edície Standard a Datacenter. Tieto však už prestanú byť funkčne identickými produktami, odlišnými len v licenčných právach na virtualizáciu. Edícia Datacenter už bude technicky vyspelejšou edíciou s funkciami navyše. Všetka obvyklá funkcionalita bude naďalej dostupná aj pre Standard, Datacenter dostane navyše niektoré funkcie inšpirované cloudovou službou Microsoft Azure.

 

Windows Server 2016 Editions

Zmena sa udeje aj v licencovaní. Windows Server 2016 sa pripojí k produktom ako SQL alebo BizTalk a prechádza na licencovanie na jadrá (Cores). Stále však platí, že sa licencujú jadrá fyzických procesorov a ich pokrytie príslušným počtom licencií sa odrazí v právach spúštať virtuálne inštancie. Licenčným minimom je 8 jadier pre jeden fyzický procesor a zároveň 16 jadier pre server. Cena za licencie pre 16 jadier pre edície Standard aj Datacenter bude rovnaká ako pre licencie pokrývajúce 2 procesory vo verzii 2012 R2. Potreba prístupových licencií CAL zostáva zachovaná: prístup k základnej funkcionalite zabezpečuje Windows Server CAL. Navyše sú potrebné dodatkové CALy ako napr. Windows Remote Desktop Services alebo Windows Rights Managemet Services CAL.

Number of 2-core pack licenses needed