Microsoft na prelome marca a apríla organizoval v San Franciscu konferenciu pre vývojárov Build 2016. Dôležité časti ste mohli sledovať aj online. Ak ste to však nestihli, tak Vám prinášame popis niektorých zaujímavých noviniek spomenutých na Build 2016.

Nový operačný systém Windows 10 bude mať nasledujúcu hlavnú aktualizáciu „Windows 10 Anniversary Update“ približne po roku od svojho uvedenia koncom júla. Voľne dostupná aktualizácia bude ponúknutá zákazníkom Windows 10 využívajúcim rôzne zariadenia – počítače, tablety, telefóny a ďalšie. Na konferencii boli spomenuté rôzne inovácie, ktoré prinesie.

Windows Hello poskytuje biometrickú ochranu pre aplikácie a Microsoft Edge. Umožňuje jednoduché prihlásenie do Vašich aplikácii s využitím zabezpečenia podnikovej triedy. Tak ako teraz Hello môžete používať na prihlásenie sa do zariadenia, tak ho budete môcť využívať napr. pre rôzne webové aplikácie.

Windows Ink prináša novú skúsenosť na využitie pera (stylusu). Bežné pero používate na zapisovanie poznámok na papier alebo do notesa. Aby ste mali poznámky na jednom mieste a centralizované, tak Windows Ink prináša možnosť zapisovať si tieto poznámky do zariadenia. Vyvarujete sa tak prípadnej strate papierových poznámok alebo ich hľadania ak ich niekde založíte. Windows Ink je integrovaný v operačnom systéme Windows 10 ale aj v aplikáciách ako Maps, Microsoft Edge a Office. Preto nie je obmedzený len na písanie jednoduchých poznámok ale aj na používanie vo Worde, PowerPointe alebo v mape. Bude sa dať napr. označiť a vymazať text dokumentu, zvýrazniť ho, príp. nakresliť objekt do prezentácie alebo zarovnať obrázky. Pomocou pera môžete dokonca ovládať systém aj aplikácie. Podľa typu napísanej poznámky a v kombinácii s asistentkou Cortana sa môže automaticky vytvoriť pripomienka, aby ste nezabudli napr. niekde zatelefonovať. Vývojári budú môcť Windows Ink integrovať aj do svojich aplikácii.

Konferencia Build 2016 priniesla ešte niekoľko ďalších zaujímavostí, ktoré sú inšpiráciou aj pre našich vývojárov a budú sa postupne objavovať v našich produktoch a službách pre našich zákazníkov.