Tajný vzorec úspechu IT firmy BSP Applications, ktorá sa s rastom 1004 % za posledné štyri fiškálne roky umiestnila na 4. mieste rebríčka Deloitte Technology Fast 50 in Central Europe, vyhlasovaného spoločnosťou Deloitte už 16. rok. Toto umiestnenie zároveň znamená, že BSP Applications je najrýchlejšie rastúcou technologickou spoločnosťou na Slovensku.

Každý, kto sa rozhodne podnikať, zakladá firmu s cieľom rastu a úspechu. Avšak keď príde bod zlomu, či bude firma rásť, stagnovať alebo skrachuje, je náročné nájsť odvahu urobiť aj radikálnejšie rozhodnutia. V súčasnosti však platí viac než inokedy predtým: Pokiaľ máte kompetitívnu výhodu dnes, neznamená to, že už zajtra nebudete na chvoste.

BSP Applications je IT spoločnosť, ktorá v čase svojej najväčšej krízy urobila zásadné rozhodnutie. Rozhodla sa rozšíriť svoje portfólio služieb, zvýšila počet zamestnancov a vybrala sa cestou hľadania nových zákazníkov. Za tým všetkým stojí aj personálna zmena – na čelo spoločnosti sa dostal jej súčasný CEO Marián Skalický, ktorý hovorí: „Jedna z najväčších výziev je presvedčiť ľudí, či už interných zamestnancov, alebo partnerov a zákazníkov, že veci sa dajú robiť aj iným ako bežne zaužívaným spôsobom. Ľudia sa spravidla bránia zmenám a boja sa ich, a tak niekedy zaberie množstvo času a energie ukázať im, že niečo, čo robia mnoho rokov jedným spôsobom, je možné robiť úplne inak, spôsobom, ktorý si dovtedy nevedeli predstaviť.“

Aký je tajný vzorec na úspech? Jednoduchý.

Nebojte sa rozširovať

V živote každej firmy príde čas, keď stojí pred rozhodnutím, či rozširovať svoje rady s víziou väčšieho expandovania aj na úkor istých finančných strát na začiatku tohto plánu. BSP Applications, pôvodne čisto vývojárska firma, počnúc rokom 2013 postupne rozšírilo svoje portfólio služieb akvizíciou infraštruktúrnej divízie, divízie skenovania a digitalizácie a divízie školení. Prijatie niekoľkých desiatok zamestnancov, ktorí boli už v tom čase výbornými odborníkmi vo svojej oblasti, bolo síce finančne náročné, ale prinieslo so sebou obrovské možnosti.

Navzájom spolupracujte a podporujte sa

Spolupráca dovtedy navzájom úplne samostatných divízií znamenala jednak spomenuté rozšírenie služieb, ale aj oveľa väčšiu mieru vzájomnej spolupráce a posilnenie tímového ducha. V kooperácii pôvodného zoskupenia a nových divízií sme dokázali zákazníkom ponúknuť ďalšie služby z palety IT, ktoré sme v minulosti poskytovali prostredníctvom tretích strán.

Myslite strategicky – nebojte sa riskovať

Hovorí sa, že risk je zisk. Ak sa chcete udržať na trhu, musíte stále prichádzať s novými, inovatívnymi riešeniami a nápadmi. Pre BSP Applications bol v tomto zmysle kľúčový príchod jej súčasného CEO Mariána Skalického, ktorý so sebou priniesol stratégiu rozširovania, atakovania hranice aktuálnych technologických možností v oblasti vývoja softvéru i budovania podnikovej infraštruktúry, prieniku na nové trhy, predovšetkým však systematický rozvoj zamestnancov ako aj samotnej firmy, teda prvky súčasného trendu podnikania.

Správna chémia vo firme

Najcennejším aktívom spoločnosti sú jej spokojní zamestnanci. Ak chodia do práce radi a majú chuť rozvíjať sa a navzájom spolupracovať, stačí ich len usmerňovať, aby sa tým dosiahli aj ciele spoločnosti. Primať zamestnancov, aby prichádzali do práce s nadšením, nie je ľahká úloha: svet IT je azda viac než akýkoľvek iný svet plný výrazných individualít, čo si vyžaduje iný spôsob komunikácie. Keď však v tíme vznikne „správna chémia“, jeho členovia sa dokážu navzájom podporovať a rásť.

Mať skvelú referenciu od významnej spoločnosti

Len čo uspejete u významného hráča na trhu ako dodávateľ služieb, všetci sa na vás začnú pozerať inak. Ako však získať takéhoto zákazníka? Správajte sa ku každému jednému vo svojom portfóliu najlepšie a najtransparentnejšie, ako len viete. Dobrá povesť vás bude predchádzať a takto si získate dôveru nových klientov bez toho, aby ste im sľubovali ľúbivé, no nerealizovateľné veci.

Hovorí sa, že v tom najlepšom treba prestať. V IT biznise je to však naopak: neustále musíte myslieť dopredu a tvrdo pracovať, aby ste nepadli naspäť či nezostali stáť na mieste. Cieľom BSP Applications je preto expandovať so službami na nové trhy, najmä zahraničné, rozšíriť sa o ďalšiu divíziu a udržať si líderstvo v uplatňovaní nových IT technológií.